niedziela, 15 listopada 2009

Gazowe pompy ciepła od Sanyo - fakty i mity.


Jako, że miałem przyjemność napisać i obronić swoją magisterkę z dziedziny pomp ciepła, mogę powiedzieć, że posiadam niezbędne minimum wiedzy, aby wypowiedzieć się w temacie, który mnie dość mocno zaskoczył i skłonił do rozmyślań.

Prowokatorem tych rozmyślań jest produkt firmy Sanyo - układ klimatyzacji VRF (chłodzenie/grzanie), którego sprężarka jest napędzana silnikiem spalinowym na gaz płynny (LPG). Produkt ten został zaprezentowany w "Chłodnictwie & klimatyzacji" X 2009. Link do artykułu.

Autor artykułu opisuje powyższe rozwiązanie jako bardzo energooszczędne, bardziej wydajne od urządzeń napędzanych prądem elektrycznym i w ogóle wszystko naj. Moim zdaniem to jedna wielka marketingowa papka.1) Silniki spalinowe, pomimo, że ich sprawność stale rośnie, wciąż są najmniej sprawnymi w sensie zamiany energii maszynami. W związku z tym, nie istnieje możliwość aby układ: silnik spalinowy - wał korbowy - koło pasowe - pasek - koło pasowe - sprężarka był bardziej sprawny od układu: silnik elektryczny - wał - sprężarka, zamknięte hermetycznie w jednej obudowie.

2) Silnik elektryczny zamienia energię elektryczną na mechaniczną ze sprawnością około 80%, więc nawet gdyby energia elektryczna była droższa od gazowej (a w gruncie rzeczy tak nie jest), to i tak bardziej ekonomiczne byłoby korzystanie z prądu.

3) Autor artykułu wspomina o nieprawdopodobnej mobilności urządzeń LPG - no nie wiem co łatwiej doprowadzić do urządzenia - rurę z gazem + zbiornik, czy kabel zasilający z rozdzielni ?

4) Autor artykułu jest pracownikiem firmy Gaspol S.A., która to firma podpisała umowę z Sanyo o wzajemnej współpracy dotyczącej sprzedaży tego produktu.

5) Gdyby pompa ciepła napędzana silnikiem spalinowym, wykorzystywała także ciepło pochodzące z układu chłodzenia silnika w tzw. kogeneracji to może by to miało ręce i nogi, jednak tylko w przypadku ogrzewania. Istnieje jeszcze możliwość aby ciepło pochodzące z chłodzenia silnika było zrzucane przy niskiej temperaturze otoczenia na parowacz pompy ciepła, czyli jej dolne źródło - jednakże autor o tym nic nie wspomina, co nakazuje rozumować, ze tak wcale nie jest.

Podsumowując - albo błędnie napisany artykuł przez Pana z Gaspolu, albo kompletnie nic nie wnoszący produkt w co byłoby mi ciężko uwierzyć. Spróbuję uderzyć do autora, c.d.n...

6 komentarzy:

 1. Piszesz bzdury kolego, albo jesteś zwykłym lobystom tradycyjnych pomp ciepła z napędem elektrycznym.Pompy ciepła gazowe są co najmniej 50% bardziej oszczędne od elektrycznych, a ciepło z spalonego gazu jest odzyskiwane w całości jako dolne żródło,

  OdpowiedzUsuń
 2. Lobbystą przez 'ą' nie jestem, oceniam obiektywnie. Próbowałem się od Gaspolu dowiedzieć czy pompa działa w kogeneracji, lub czy ciepło pochodzące z silnika jest wykorzystywane jako dolne źródło i powiedziano mi, że nie. Obiecanych materiałów - katalogi ze szczegółowymi parametrami technicznymi nie dostałem. Jestem otwarty na polemikę. Dzięki za głos sprzeciwu. Jeśli jesteś w stanie to zdobądź karty katalogowe tychże pomp Sanyo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Analizując kartę katalogową zamieszczoną tu: http://www.klimatyzacja.sanyo.pl/index.php?action=products&category=4&section=19&view=0&products=167&page=1
  patrząc na wartość COP (1,43) dla grzania, to bez rewelacji - jeśli rzeczywiście ciepło spalania byłoby wykorzystywane, COP byłoby znacznie wyższe. Zachęcam także do dokładnego przeczytania mojego tekstu, a zobaczysz, że nie ma on charakteru lobbingu, a jedynie chęci sprawdzenia jak jest naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 4. witam pana:)
  jako że jest pan w temacie, a ja jestem niemalże zielony w tych kwestiach miałbym do pana, jeśli pan pozwoli, parę pytań. nie ukrywam, że zaciekawiły mnie rozwiązania ogrzewania domu i produkcji cwu przy pomocy GHP.
  1. co pan sądzi o pompach firmy asin z grupy toyota?
  2. czy taka pompa pracuje non-stop nawet wówczas kiedy spada zapotrzebowanie na ciepło lub na cwu? urządzenie, które mnie interesuje zużywa ok. 3,1 dm3/h lpg (wg danych producenta), co daje roczne zużycie na poziomie 27200 dm3. to chyba dużo?
  3. czy urządzenie może zostać umieszczone w pomieszczeniu zamkniętym z podłączeniem wylotu spalin i dopływem powietrza z zewnątrz?
  dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę o przesłanie swojego maila korzystając np. z formularza kontaktowego na stronie http://projekt356.pl/kontakt - nawiążemy kontakt i porozmawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,

  chciałbym wyjaśnić parę kwestii które porusza autor powyższego artykułu:
  1 - Gazowe pompy ciepła (GHP) dzięki zastosowaniu silnika spalinowego jako napęd sprężarek freonowych w odróżnieniu od urządzeń elektrycznych (VRF) nie przechodzą cyklu odszraniania w trybie grzania.
  Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła z odbieranego z silnika i przekazywanego na wymiennik poprzez płyn chłodniczy.
  Skraplacz składa się z dwóch wymienników: jeden freonowy i drugi wodny.
  Jaka jest z tego korzyść, mianowicie taka, że agregat GHP nie przechodząć cykli odszraniania cały czas gwarantuje pracę w trybie grzania i to bez spadku wydajności grzewczej (co w agregatach VRF jest niemożliwe).

  Ponadto w temp ponad 3 st C to ciepło z silnika można wykorzystać do produkcji CWU (w agregacie jest do tego wymiennik płytowy)

  2. Sprawa COP. Podane przez producenta COP w granicach 1,25 - 1,4 (w zależnośći od agregatu)
  ujmuje całościowo konwersję energi (od spalenia gazu do uzyskania ciepła/chłodu).

  Porównując takie COP ze sprawnością kotłów gazowych, nawet kondesancyjnych widać chyba wyraźną różnicę. Sprawność kotłów dochodzi do 95 - 97 % (licząc poprawnie dla kotłów kondensacyjnych czyli w odniesieniu do ciepła spalania a nie wartości opałowej).

  3. Nie zgadzam sie że łatwiej jest dociągnąć en elektryczną niż gaz.
  Agregat GHP potrzebuje około 1,5 kW do działania agregaty wody lodowej czy VRF pobierają od kilunastu do kilkudziesięciu kW.
  Koszt postawienia odpowiedniej stacji trafo w porónaniu do postawienia zbiornika z gazem (LPG) jest zdecydwanie większy a i sama budowa jest bardziej skomplikowana (technicznie i formalnie).

  4. GHP jako jedno urządzenie daje dwie funkcje chłodzenia i grzania. Jedna instalacja jeden system, chyba łatwiej niż oddzieleni kotłownia i instalacja CO i oddzielnie system chłodzenia (VRF czy woda lodowa).

  To tylko parę zalet tych urządzeń w odniesieniu do postawionych tez przez autora.
  A jest ich więcej tj np agregaty z kogeneracją (wytwarzaniu ciepła w skojarzeniu z prod en. elektrycznej)
  Więcej szczegółów można znaleźć w internecie na stronach spsklima.pl.

  Pozdrawiam
  MS

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń